Ida Alanen Trio

26.9.2026 klo 12.00

Salon pääkirjasto,

Vilhonkatu 2

Liput Vapaa pääsy

Kuva: Milena Törmi

Ida Alanen Trion musiikki ammentaa inspiraationsa visuaalisista muodoista, orgaanisista tekstuureista sekä unikuvastosta. Trio tulkitsee Alasen sävellyksiä suvereenisti, leikitellen vaivattomasti huolellisesti orkestroitujen sävellysten ja vapaan improvisaation välillä.

Amsterdamissa asuva pianisti-säveltäjä Ida Alanen on hiljattain valmistunut musiikin maisteriksi Amsterdamin Konservatoriolta, jossa hän opiskeli Harmen Fraanjen johdolla. Hänen persoonallisessa tyylissään säveltäjänä ja improvisoijana kuuluu vaikutteita monesta eri musiikkityylistä, kuten esimerkiksi minimalismista, 1900-luvun säveltäjistä ja kansanmusiikista. Kontrabasisti Jonathan Bäckström ja rumpali Benjamin Nylund tunnetaan komppiparina myös muun muassa Jonathan Bäckström Quartetista. Kaikki kolme ovat kovassa nosteessa olevia tekijöitä ja vahvasti omaäänisiä muusikoita. 

Norjalaisen AMP Music & Recordsin kanssa syksyllä 2023 julkaistu trion esikoisalbumi Awake Asleep tutkii maisemia unen ja valveillaolon rajamailta, tuoden alitajunnan kuvia päivänvaloon. Tämä vahva debyytti nosti yhtyeen valokeilaan niin suomalaisella kuin eurooppalaisellakin jazzkentällä. Kesällä 2024 trio esiintyi Marciacin jazzfestivaaleilla Euroradio Jazz Competitionin yhtenä neljästä finalistista, Yleisradion lähettämänä Suomen edustajana.

Ida Alanen, piano
Jonathan Bäckström, basso
Benjamin Nylund, rummut